A healthy-looking group of calves, close to weaning A healthy-looking group of calves, close to weaning

Zdrowie cieląt

Doskonałe zdrowie cieląt jest podstawą dobrego wzrostu, ale może stanowić duże wyzwanie dla hodowców. Od samego początku ważne jest, aby budować odporność cielęcia poprzez podawanie mu siary. Pierwsze dni są kluczowe w kształtowaniu zdrowia i wzrostu cielęcia przez całe jego życie, dlatego warto zainwestować w najlepsze działania w tym czasie.

Siara dla cieląt

Zapewnienie spożycia odpowiedniej ilości siary jest bardzo ważne, ponieważ jest ona bogata w przeciwciała, energię i substancje, które od samego początku wspomagają zdrowie cielęcia. Ważne jest, aby podać siarę wysokiej jakości na krótko po porodzie  i w higieniczny sposób.

Więcej

Wspomaganie zdrowia cieląt

Zachowanie dobrego zdrowia cieląt ma zasadnicze znaczenie w hodowli bydła mlecznego. Większość upadków cieląt jest spowodowana biegunką, odwodnieniem lub problemami oddechowymi. Upadki, w rachunku ekonomicznym hodowli, są poważnym obciążeniem finansowym  dla hodowców.

Więcej

Optymalizacja żywienia mineralnego

Ze względu na to, że strategie żywienia stają się coraz bardziej intensywne, szczególną uwagę należy zwrócić na optymalizację minerałów. W praktyce może to wymagać ponownego przeliczenia zarówno ilości dodanych minerałów, jak i zmiany ich formy (bez użycia siarczanów), aby zapewnić cielętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak zmierzyć jakość siary?

Najbardziej praktycznym i prostym sposobem pomiaru gęstości (=jakości) siary jest użycie refraktometru (siaromierza).

W pierwszym tygodniu moje cielęta mają rzadsze odchody. Czy powinienem zmniejszyć ilość podawanego im mleka?

W pierwszym tygodniu cielęta mają zwykle rzadsze odchody z powodu rozwoju ich układu pokarmowego. Jest to normalne, taki sam rozwój można zaobserwować u niemowląt. Ważne jest, aby podawać cielętom jak najwięcej siary, szczególnie w pierwszych dwóch - trzech dniach życia.

Go to our LifeStart platform Go to our LifeStart platform

Potrzebujesz więcej informacji?

Badania LifeStart pokazują, że programowanie metaboliczne w pierwszych tygodniach życia ma ogromny wpływ na rozwój organów i przyczynia się do rozwoju bardziej wytrzymałej krowy o zwiększonej wydajności w późniejszym okresie życia.

Platforma LifeStart (język angielski)