Producing high-quality raw materials starts with the crop Producing high-quality raw materials starts with the crop

Higiena i jakość surowców

Zapewnienie higieny w czasie transportu

Handel surowcami jest niezbędny do zapewnienia stałych dostaw wysokiej jakości surowców na całym świecie. Surowce wysokobiałkowe są narażone na ryzyko skażenia enterobakteriami (takimi jak Salmonella). Warunki transportu stwarzają idealne środowisko dla rozwoju tych bakterii, co ostatecznie wpływa na możliwość dostarczania bezpiecznych surowców o wysokiej jakości.

Próbki są często analizowane w czasie, gdy surowce opuściły już port pochodzenia, a wyniki mogą nadejść, gdy materiał znajduje się na barce na morzu. W przypadku pozytywnego wyniku analizy na obecność salmonelli wartość surowca znacznie spada i może on nie zostać dopuszczony do miejsca przeznaczenia.

Pozytywny wynik badania na obecność Salmonelli nie tylko obniża wartość materiałów, ale może też poważnie zaszkodzić wizerunkowi producenta na rynku. Aby zapobiec dalszemu pogorszeniu jakości surowców i ograniczyć występowanie szkodliwych bakterii, konieczne jest zastosowanie skutecznej obróbki po przybyciu do portu.

Pleśń i okres trwałości

Pleśń pochłania składniki odżywcze, zmniejszając wartość odżywczą i smakowitość surowców. W przypadku takich surowców, jak kukurydza, pszenica i jęczmień, traci się średnio od 6 do 7% wartości odżywczej. Na rozwój pleśni wpływa wiele czynników, w tym transport i długotrwałe przechowywanie w silosach lub innych obiektach magazynowych. Optymalne środowisko dla rozwoju pleśni powstaje w wyniku naturalnych wahań temperatury w ciągu dnia i nocy, co powoduje parowanie i skraplanie się wilgoci ze zboża na ścianach i sufitach magazynu, a także na wierzchniej warstwie paszy.

Ponadto pleśnie destabilizują surowce i podnoszą temperaturę wewnątrz silosu lub magazynu, umożliwiając namnażanie się innych potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów. Pleśnie mogą również wytwarzać mikotoksyny, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierząt. Aby zapewnić wysoką jakość surowców, konieczna jest skuteczna strategia zwalczania negatywnych skutków rozwoju pleśni.

Zastąpienie formaldehydu

Szkodliwe mikroorganizmy, takie jak pleśnie i bakterie (np. Salmonella), mogą obniżać wartość odżywczą, smakowitość paszy i jej pobranie. Powszechną praktyką jest stosowanie obróbki chemicznej z użyciem formaldehydu.

Chociaż formaldehyd jest skutecznym i często stosowanym rozwiązaniem do szybkiego zwalczania drobnoustrojów w surowcach, stosowanie tego środka chemicznego jest przedmiotem wzmożonej kontroli pod względem bezpieczeństwa. W Unii Europejskiej produktowi temu odmówiono ponownego dopuszczenia do stosowania jako środka poprawiającego higienę.

Oprócz UE, wiele regionów poszukuje obecnie alternatyw dla formaldehydu. Kwasy organiczne są potencjalnym rozwiązaniem, ale ich skuteczność różni się w zależności od rodzaju kwasu, pojemności buforowej i stężenia. Ważne jest wdrożenie pełnego programu sprawdzania krytycznych punktów kontroli w całym łańcuchu produkcyjnym, wdrożenie skutecznych urządzeń dozujących i stosowanie konkretnych mieszanek o udowodnionej, długoterminowej skuteczności.